Na czym polega praca ślusarza – czym kierować się przy wyborze i na co zwracać uwagę
Ślusarz – zawód przeszłości czy… przyszłości?
Czy wiesz, czym zajmuje się ślusarz? Wydaje Ci się, że ten zawód miał swoją rację bytu dawno temu, a teraz nikt nie interesuje się już usługami ślusarskimi? Jeśli tak, to jesteś w dużym błędzie! Rozkwit branży pokazuje, że jest dokładnie odwrotnie. Obecnie jesteśmy tak zabiegani, że nie mamy czasu zajmować się wszystkim samodzielnie. Poza tym rozwój technologiczny sprawia, że współczesne zamki do drzwi to małe cuda techniki, z którymi mało kto potrafi poradzić sobie bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Z tego względu wiele osób szuka dobrego ślusarza, któremu można by zlecić montaż i wymianę zamków czy awaryjne otwieranie drzwi w kryzysowych sytuacjach. Takie usługi można zamówić w specjalnych punktach, w których pracują specjaliści od zamków do drzwi i innych zabezpieczeń. Nazywane są one Pogotowiem zamkowym lub ślusarskim i działają na podobnej zasadzie jak w innych branżach (np. gazowniczej czy kanalizacyjnej) – tzn., że osoby, które znalazły się w nagłej potrzebie, np. wskutek zatrzaśnięcia kluczyków w domu, mogą liczyć na sprawną pomoc fachowców.
Kim jest ślusarz i jak poznać dobrego fachowca?
Kim jest ślusarz? To fachowiec, który posiada szeroką wiedzę z zakresu zamków do drzwi, ale nie tylko – spora liczba specjalizacji sprawia, że może on znać się zarówno na zamkach samochodowych, jak i na obróbce metalu. Znajomość rozmaitych mechanizmów zabezpieczających lokale i mienie sprawia, że obecnie jest to bardzo pożądany zawód. Popularność tego typu usług sprawia, że praktycznie w każdym większym mieście można znaleźć wyspecjalizowanego fachowca lub punkty Pogotowia ślusarskiego, nierzadko przyjmujące zlecenia nawet 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowany technik pomoże dobrać najlepszy zamek do drzwi i wykona precyzyjny montaż zamków, zajmie się ich serwisem, jak i udzieli wsparcia w awaryjnych sytuacjach (wymagających otwierania zamków do mieszkania lub samochodowych). Wszechstronność oferty to wyróżnik najlepszych ślusarzy, ale poza tym powinni cechować się także umiejętnościami, rzetelnością i odpowiedzialnym podejściem do pracy.
Gdzie pracują ślusarze? Dawniej i dziś
W ramach obowiązków profesjonalnych ślusarzy mieści się sporo zadań, które współcześnie różnią się nieco od tych wykonywanych kiedyś. Dawniej ślusarz nazywany był rzemieślnikiem, który najpierw związany był z kowalstwem, ale z czasem wyspecjalizował się w systemach zabezpieczeń, takich jak wspomniane zamki do drzwi. Jego głównym zajęciem było wytwarzanie narzędzi we własnej pracowni, choć obecnie większość specjalistów pracujących niezależnie lub zatrudnionych w punktach Pogotowia zamkowego świadczy usługi ślusarskie z dojazdem. Miejsce pracy profesjonalnych ślusarzy przeniosło się więc pod nasze domy, firmy i inne adresy, które wskazujemy fachowcom, kiedy potrzebujemy ich umiejętności. A czym dokładnie zajmują się teraz technicy wykonujący usługi ślusarskie?
Praca i obowiązki ślusarza – zakres usług ślusarskich
Renomowane firmy, które zatrudniają najlepszych ślusarzy, słyną z kompleksowej oferty obejmującej różne dziedziny działania. Fachowcy najczęściej realizują zadania montażu i wymiany zamków, ale są gotowi także, by udzielić szybkiej pomocy w razie problemów z zablokowanym zamkiem w drzwiach wejściowych lub samochodowych. Awaryjne otwieranie mieszkań, tak samo jak awaryjne otwieranie samochodów to również domena najlepszych specjalistów. Poza tymi zadaniami do ślusarza można się także zgłosić ze zleceniem naprawy zamków, jak i poradzić się podczas podejmowania decyzji zakupowej związanej z wymianą zabezpieczeń we własnym domu, mieszkaniu albo prowadzonym biurze. Jest to możliwe, ponieważ w wielu punktach Pogotowia ślusarskiego prowadzona jest sprzedaż zamków, a zatrudnieni w nich specjaliści potrafią wskazać produkty zaufanych i sprawdzonych producentów. Wybór zabezpieczenia, które oferuje dobry ślusarz, ma tę zaletę, że fachowiec zajmie się od razu montażem zamka wybranego przez klienta – a więc za jednym razem można skorzystać z kompleksowej obsługi, nie martwiąc się o nic.
Na co zwrócić uwagę, wybierając usługi ślusarza?
Czy wszyscy specjaliści są tak samo dobrzy i kompetentni? Oczywiście nie. Jak w każdej branży, i na rynku usług ślusarskich istnieje spore rozróżnienie pod kątem zapewnianej jakości i rzetelności osób zajmujących się zlecanymi zadaniami. Jak więc rozpoznać dobrego ślusarza, który zapewni nam obsługę na zadowalającym poziomie? Przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę kilka cech, których spełnienie potwierdza, że mamy do czynienia z zaufanym specjalistą. Jest to oczywiście wiedza i umiejętności, bez których fachowiec nie mógłby wykonywać swojej pracy. Już w trakcie rozmowy telefonicznej można poznać, czy fachowiec posiada informacje o interesujących nas modelach zamków, czy wie, jakie rozwiązanie zaproponować i czy wychodzi z zaangażowaniem, oferując nam różne usługi ślusarskie. Łatwo wyczuć, czy ktoś zna się na rzeczy, czy raczej lawiruje pomiędzy tematami. Ważne też, czy fachowiec jest dostępny oraz dyspozycyjny. Milczący telefon zdecydowanie utrudnia kontakt, ale do dbających o swoją renomę techników, podobnie jak w wielu placówkach Pogotowia zamkowego można dodzwonić się praktycznie 7 dni w tygodniu – wtedy z łatwością można opowiedzieć o swoim problemie z zamkami i umówić wizytę ślusarza. Dalej, punktem, który warto też wziąć pod uwagę, jest wszechstronność danego specjalisty. Jeśli będzie on potrafił nie tylko doradzić wybór optymalnych zamków do drzwi i innych zabezpieczeń, ale także będzie w stanie zrealizować ich montaż, a później zaproponować regularny serwis zamków – możemy mieć pewność, że trafiliśmy w dobre ręce, na które zawsze będzie można liczyć.
Dyspozycyjność profesjonalnych ślusarzy
Cech, które przesądzają o kompetencji dobrego ślusarza, jest jeszcze więcej. To wspomniana już wcześniej dyspozycyjność, a można ją poznać po sposobności szybkiego kontaktu oraz terminach i sprawności obsługi. Nie zawsze działający w pojedynkę fachowiec będzie miał taką możliwość, ale już w przypadku zorganizowanych firm wygląda to inaczej. Większe zespoły doświadczonych techników stworzone w ramach profesjonalnych punktów Pogotowia zamkowego są w stanie świadczyć usługi ślusarskie 7 dni w tygodniu, a nawet niekiedy przez całą dobę. To pozwala na szybką reakcję w razie awarii zamka czy problemów z zatrzaśniętymi kluczykami w domu lub aucie. Poza tym daje to szerokie pole manewru w zakresie umawiania terminów poszczególnych usług, takich jak naprawa zamków czy wymiana wkładki w drzwiach. Nierzadko najlepsi specjaliści pozostają do dyspozycji klientów 7 dni w tygodniu. Tak duża dyspozycyjność umożliwia sprawną interwencję w razie konieczności przeprowadzenia awaryjnego otwierania zamków – za dnia, w nocy czy w weekendy i święta.