Jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach antywłamaniowych?
Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?
Żaden zamek, nawet najlepszej jakości nie spełni swoich podstawowych funkcji, jeśli zostanie źle dobrany, czy niewłaściwie zamontowany. Jak więc przygotować się do wymiany zamka i na co zwrócić uwagę?
Kiedy wystarczy wymiana wkładki w zamku?
W drzwiach antywłamaniowych najczęściej montowane są wpuszczane zamki z wymienną wkładką o klasie bezpieczeństwa C. To oznacza, że w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, zagubienia kluczy czy zacinania się zamka, wystarczy wymienić jedynie wkładkę. Nową bez problemu zakupisz w sklepie budowlanym czy specjalistycznym i zamontujesz w swoich drzwiach. Jeśli nie jesteś pewien, jaką wkładkę zakupić, bądź w jaki sposób ją założyć, zadzwoń po pogotowie zamkowe. Fachowiec nie tylko dobrze dopasuje wkładkę, ale również prawidłowo umieści ją w otworze drzwiowym.
Jak wymienić zamek w drzwiach antywłamaniowych?
Zamek w drzwiach antywłamaniowych, z powodzeniem można wymienić samodzielnie. Zasada jest taka, że najpierw należy zdemontować stary mechanizm – klamkę, szyldy i wkładkę, a następnie włożyć nowy zamek, odwracając kolejność, a więc zaczynając od montażu wkładki, potem szyldów, a na końcu klamki. Jednakże przy pierwszej samodzielniej wymianie zamka czy bardziej skomplikowanym mechanizmie lepiej skorzystać z pomocy fachowca, który w profesjonalny i szybki sposób właściwie zamontuje zamek. Trzeba też pamiętać, że istotnym elementem przy montowaniu zamka, jest jego właściwa konserwacja, zabezpieczająca zamek przed zbyt szybkim korodowaniem czy zanieczyszczeniem. Ślusarz zazwyczaj posiada specjalistyczne środki konserwujące, które przedłużą żywotność zamka i zapewnią mu bezawaryjne działanie. Pogotowie zamkowe doradzi również czy rzeczywiście niezbędna jest wymiana zamka w drzwiach, czy może wystarczy jedynie zakup nowej wkładki. Jeżeli potrzebujesz pomocy to zadzwoń – 784-799-733
Wymiana wkładki zamka – krok po kroku
Jeżeli planujesz wymienić wkładkę na nową to musisz w pierwszej kolejności zdemontować starą. Pozwoli do na dokładne zmierzenie jej rozmiaru i ewentualnie zaplanowanie kupienia nowej. Do demontażu wystarczy śrubokręt krzyżakowy pasujący do śruby znajdującej się w w wewnętrznej części skrzydła drzwi. Zapewne jest to jedyna śrub w drzwiach, więc nie powinieneś jej pomylić i bez problemu ją znajdziesz.
Po wykręceniu śrub należy wyjąć wkładkę przesuwając ją do zewnątrz. Jeżeli w trakcie demontażu wkładki będziesz miał problemy, to mogą być spowodowane wewnętrznymi mechanizmami, dlatego warto przy wyjmowaniu wkładki przekręcać klucz znajdujący się we wkładce – raz w lewo raz w prawo, tak by znaleźć odpowiednie ustawienie. Chwila cierpliwości, trochę siły i gotowe! Wkładka wyjęta.
Zdemontowaną wkładkę połóż na płaskiej powierzchni, weź miarkę z milimetrową skalą i zmierz odległość od środka wkładki do zewnętrznych stron. Ta wiedza przyda Ci się podczas zakup nowej wkładki. Część modeli wkładek oznaczona jest: 30/30 , 35/40 itd. co w przypadku 30/30 odległość od środka wkładki do dwóch stron to 30 / 30 milimetrów. W przypadku 35/40 wymiar od środka wkładki do jednego boku wychodzi 35 milimetrów a do drugiego 40 milimetrów.
Wymiana zamka w drzwiach lub wymiana wkładki jest bardzo istotna. W części przypadkach poradzisz sobie samodzielnie, ale czasami warto skontaktować się z Pogotowiem Zamkowym stacjonującym w Twoim mieście. Wsparcie się osobami, które wykonują to na co dzień, daje Ci pewność, że nowa wkładka jest prawidłowo zamontowana.
Przedstawiona powyżej metoda wymiany wkładki krok po kroku mówi o prostych mechanizmach zamków.
Kiedy wezwać pogotowie ślusarskie by wymienić wkładkę zamka?
Zarówno zamki wpuszczane (montowane w skrzydle drzwi), jak i nawierzchniowe (zamek montowany na skrzydle) najlepszych producentów typu Gerda czy Dierre mogą na skutek codziennej eksploatacji ulec awarii czy zużyciu. Nie każda jednak usterka musi zakończyć się wymianą całego zamka. Warto więc w takich sytuacjach zadzwonić po pogotowie ślusarskie – 784-799-733, ponieważ np. w zamku do drzwi gerda często wystarczy wymienić tylko sprężynkę, by cały mechanizm znów sprawnie działał. Natomiast jeśli konieczne będzie wymienić zamek do drzwi, to ślusarz zapewni nam kompleksową pomoc, począwszy od wyboru renomowanego produktu, a skończywszy na jego montażu.